YABANCI ÇALIŞMA İZNİ ALMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?

Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’ndan alınmış en az altı (6) ay süreli ikamet izni sahibi olan yabancıların işverenleri T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına online olarak çalışma izni başvurusu yapabilmektedir. 

Yabancının eğer ikamet izni yoksa, uyruğunda bulunduğu ülkesindeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunması ve oradan kendisine verilen 16 haneli referans numarasını Türkiye’deki işverenine vermesi ve işvereninin de bu referans numarasını kullanrak Bakanlığımıza online olarak çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir. 

YABANCI ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKENLER (İŞVEREN)

 • Bakanlığın sisteminde işyeri kaydı oluşturacak işyeri SGK e-bildirge kullanıcısının kendi adına elektronik imzası olması gerekmektedir. 

 • İş sözleşmesi düzenlenir ve her iki taraf imzalar. Yurt dışından yapılacak başvurularda bu sözleşmenin önceden imzalanarak çalışma vizesi başvuru sırasında T.C. Dış temsilciliğine sunulmuş olması gerekmektedir. 

Çalışma izni almak için iş sözleşmesi örnekleri

Türkiye'de çalışma izni alma
 • Başvurular ile ilgili işlemler e-devlet sistemi üzerinden elektronik imza kullanılarak yapılmaktadır.

 • Başvuruyu, işveren veya bağımsız çalışacak yabancı (www.turkiye.gov.tr veya https://www.calismaizni.gov.tr) üzerinden online yapacaktır.

 • Serbest bölgede çalışmak için çalışma izni başvurusu ve süre uzatma başvurusu Ticaret Bakanlığına yapılmaktadır. (Geçici koruma kapsamındakiler hariç)

Türkiye'de Çalışmak İçin Hangi Belgelere İhtiyacım Var ?

– Türkiye’de çalışmak için öncelikle ikamet izni almanız gerekmektedir.

İkamet izni hakkında bilgi almak için “İkamet izni nasıl alınır ?” sayfamıza gidebilirsiniz veya bizi arayarak rusça destek alabilirsiniz.

– Biometrik fotoğraf (Son 6 içinde çekilmiş olması gerekmektedir.)

Eğitim sektöründe çalışacaksanız Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden alınan “Ön İzin Belgesi” almanız gerekmektedir.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nde değilseniz ya da Ön İzin belgesi almak konusunda destek almak istiyorsanız bizleri arayabilirsiniz.

Sağlık sektöründe çalışacaksanız çalışacağınız ildeki İl Sağlık MüdürlüğündenÖn İzin Belgesi” almanız gerekmektedir.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nde değilseniz ya da Ön İzin belgesi almak konusunda destek almak istiyorsanız bizleri arayabilirsiniz.

 

SİZİN İÇİN HER ŞEYİ HAZIR HALE GETİRELİM

Moldomark olarak uzman ekibimiz yabancı uyruklulara Türkiye’de çalışma izni alıyoruz. Sizler de Türkiye’de ikamet etmek ve çalışmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Çalışma İzni Hakkında Sorular ve Cevaplar

İş sözleşmesi, pasaport sureti, diploma veya geçici mezuniyet belgesi sureti, kuruluşun en son sermaye ve ortaklık yapısını gösteren Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi, son yıla ait, vergi dairesi veya yeminli mali müşavir onaylı bilanço ve kar/zarar tablosu ve COVID-19 Taahhütnamesi gereken belgelerdir.

Çalışma izni başvuruları E-Devlet kapısı ve Çalışma Bakanlığı sayfası üzerinden online bir şekilde yapılmaktadır. Gerekli evraklar sizlere başvuru sonrası gönderilmektedir.

Çalışma izni başvuruları, belgelerin tam ve eksiksiz olması kaydıyla Bakanlık tarafından en geç otuz (30) gün içinde sonuçlanır.

2 thoughts on “Elementor #25553”

 1. Serbest meslek sahibi olmak isteyen yabancının çalışma izni alabilmesi için önceden 5 yıl Türkiye’de yasal olarak ve kesintisiz olarak kalması gerekiyor mu? Aferin sana.

  1. Merhabalar, öncelikle ikametgah belgesi almanız gerek sonra çalışma izni alabilmeniz için yanınızda 5 türk işçi çalıştırmanız gerek
   Ve istediğiniz zaman ülkeden çıkıp, geri gelebilirsiniz
   Detaylı bilgi için lütfen WhatsApp tan 0530 469 14 80
   Bize ulaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top