Türkiye’de Yabancılar İçin Sağlık Sigortası

Yabancı Sağlık Sigortası Nedir ?

Yabancı sağlık sigortası; sağlık hizmetleri ile ilgili acil durumlarda veya hastalıklarda doktor ziyaretleri, tanı, teşhis ve tedavi olmak üzere birçok işlemi kapsar. Ayrıca ulaşım (tedavi görmek için) veya ülkesine geri gönderme gibi tıbbi olmayan masrafları da karşılayabilir.

Yabancı Sağlık Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

Oturma izni sağlık sigortası, ülkemizde yaşamak isteyen ya da ikamet izni almak isteyen yabancılar için zorunlu bir sigorta türüdür.

Yabancı sağlık sigortası, yurtdışından gelen bireyler ve aileleri için sağlık hizmetlerine erişim imkanı sunmaktadır. 11 Nisan 2014 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile yabancılar Türkiye\’de en az 1 yıllık sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

Seyahat sigortası gibi sigorta türleri yalnızca altı aya kadar geçerli olduğundan; yurtdışında okuyan öğrencilerin, geçici görevde olanların (genellikle altı aydan uzun olan), yurtdışında emekli olanların veya yurtdışında yaşamak isteyenlerin tüm sağlık bakım ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildir. 1 yıl veya daha uzun süreli kalışlarda yabancılar için sağlık sigortası yapılması gerekmektedir.

Bu koşullarda Türkiye\’ye giriş yapan tüm kişiler için yabancı sağlık sigortası poliçesinin bulunması zorunludur. Ayrıca poliçenin geçerlilik süresi, ülkede kalınması planlanan süreyi kapsamalı ve sürenin bitiminden sonra yenilemelidir. Bir Türk vatandaşı ile evli olan yabancı uyruklular için uygulama farklı olabilir. Türk vatandaşı eşi SGK güvencesi altındaysa yabancı eşler, eşlerinin hak sahibi olduğu fırsatlardan yararlanabilirler. Ancak Türk vatandaşı olan eşin sağlık güvencesi yoksa eşin yabancı sağlık sigortası yaptırması gerekir. Kısaca, yabancı sağlık sigortası, belirli bir süre ülkede kalmayı planlayan tüm yabancı vatandaşlar için zorunlu bir sigorta ürünüdür.

Yabancı Uyruklular için Sağlık Sigortası\’nın Avantajları Nelerdir?

  • İkamet başvurusu için yabancı sağlık sigortasına sahip olmak, gerekli işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlar.
  • 65 yaşın altındaki herkes için başvurular kabul edilir ve onaylanır.
  • Gerekirse 1 veya 2 yıllık poliçe düzenlenebilir.
  • Geniş sağlık kurumu ağı sayesinde sağlık hizmeti ülkedeki herhangi bir şehirde alınabilir.
  • Birçok sigorta şirketi, Türk veya yabancı kredi kartları ile ödeme kolaylığı sunmaktadır.
  • Birçok kritik hastalığın tedavisine karşı güvence sağlanmaktadır.
  • Kemoterapi, radyasyon tedavisi, diyaliz veya ilaç masrafları sigorta kapsamındadır.
  • Acil durumlarda gerekli tedavi veya hastaneye ulaşım masrafları karşılanır.

Biz Ne Yapıyoruz ?

MOLDOMARK ekibi olarak size öncelikle sağlık sigortanız için gereken belgeleri toplayarak düzenleyerek sizlere sağlık sigortanıza sahip olmanıza yardımcı oluyoruz.

Daha detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir