Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

TÜRKİYE’DE YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA ŞARTLARI – 2023

Türkiye’de yabancı işçi çalıştırmak için işyeri sahiplerinin ve yabancıların karşılaması zorunlu olan değerlendirme kriterlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları 5 Türk

Türkiye’de çalışma izni talep edilen işyerinde yabancı işçi çalıştırmak için en az 5 Türk vatandaşının çalışıyor olması zorunludur. 

İzin isteyen yabancı eğer şirketin ortağı ise 5 Türk vatandaşı çalışıyor olması şartı, 1 yıl verilecek olan çalışma izninin son altı ayı için aranmaktadır.

Eğer aynı işyerinde bir yabancı uyruklu için çalışma izni alındıysa, ilk yabancıdan sonraki her çalıştırılmak istenen bir yabancı için ayrı ayrı 5 Türk vatandaşı çalıştırılması zorunludur.

 

İşyeriniz Bunlardan Birisini Sağlamalıdır.

0
En Az Ödenmiş Sermaye
0
En Az Brüt Satış
0 $
En Az Son Yıl İçin İhracat Tutarı

Dernek ve vakıflarda çalıştırılmak istenilen yabancılar için ödenmiş sermaye veya brüt satış veya ihracat tutarı şartı aranmamaktadır.

Yabancı devlet havayollarının Türkiye temsilciliklerinde, eğitim sektöründe ve de ev hizmetlerinde çalıştırılmak istenilen yabancı uyruklu için 5 Türk istihdam şartı ve ödenmiş sermaye, brüt satış ve ihracat tutarı şartı aranmamaktadır.


Çalışma izni isteyen yabancı uyruklu şirket ortağı ise, minimum 40.000₺ olmak üzere sermaye payının en az yüzde yirmisine sahip olmalıdır.

Yabancı İşçi Çalıştırma Ücretleri

İşverenin çalıştırmak istediği yabancı uyrukluya beyan ettiği aylık ücretinin yabancının görev ve yetkinliği ile bağdaşması gerekmektedir. Bunun için belirlenmiş katsayılar mevucttur;

Meslekler

Alacağı Maaş

Üst düzey yöneticiler ve pilotar

Asgari ücretin 6,5 katı

Birim ya da şube müdürleri, mühendis ve mimarlar

Asgari ücretin 4 katı

Uzmanlık ve ustalık gereken işlerde çalışanlar ve öğretmenler

Asgari ücretin 3 katı

Turizm-animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar

Asgari ücretin 2 katı

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top